Дощ, вітер, наближення циклону або антициклону, будь-яку зміну погоди гіпотоніки відчувають, як ніби в них вбудовані барометри. Але якби справа була просто в прогнозі погодних явищ. Як правило, відбувається погіршення самопочуття: з’являється слабкість, сонливість. У важких випадках гіпотонік може втратити свідомість. Чи можна поліпшити стан здоров’я або доведеться жити з невиліковним захворюванням?
Що таке гіпотонія

Гіпотонія або артеріальна гіпотензія – зниження кров’яного тиску, у чоловіків – нижче 100/65 мм, у жінок – 95/60 мм. Це викликано ослабленням тонусу судин. Якщо немає ніяких захворювань, здатних привести до зниження тиску, а він знаходиться на стабільно невисокому рівні, мова йде про первинну гіпотонію. У таких випадках навіть не завжди прописують ліки. Досить вести здоровий спосіб життя. Медикаменти приймають, тільки якщо самопочуття дуже погане.Часто причиною первинної артеріальної гіпертензії є спадкові чинники. Також проблему викликають психічні та фізичні перевантаження, нестача руху, авітаміноз Е, С і групи В, суворі дієти.
Різке падіння тиску є симптомом розвитку небезпечного захворювання. Так само у пацієнтів спостерігається гіпотонія при деяких хронічних хворобах. У таких випадках необхідно лікувати основне захворювання. Іноді падіння тиску може бути спричинено прийманням ліків. В цьому випадку скасовувати препарат або знижувати дозу повинен доктор.
Щоб не пропустити погіршення стану і вчасно діагностувати проблеми з тиском, лікарі рекомендують купити тонометр. Цей прилад буде корисний як здоровим людям, щоб відстежити стан серцево-судинної системи, так і хворим на артеріальну гіпертензію або гіпотензію.
Поради щодо нормалізації самопочуття
Знизити неприємні симптоми артеріальної гіпотензії і навіть нормалізувати тиск можна за допомогою кофеїну, який містять медичні препарати. Але це не панацея. Краще оздоровити стан судин. У цьому допоможуть:
- регулярні водні процедури – контрастний душ, плавання, гідромасаж, ванни. Корисно перед сном наповнювати ємність холодною водою, щоб вона діставала до щиколоток і 10–15 хвилин «марширувати» в ній, після чого витертися і відразу відправлятися спати;
- фізичні вправи – можна піти в спортзал або виділити час для регулярних прогулянок;
- короткочасні розминки і дихальна гімнастика протягом робочого дня – дуже важливо багато часу проводити на свіжому повітрі і добре вентилювати приміщення. Мозок гіпо
тоніків постійно відчуває нестачу кисню, і йому потрібно допомогти; - курс фітотерапії з такими рослинами, як лимонник, родіола рожева, женьшень. Вони покращують стан судин, піднімають тиск і зміцнюють імунітет. Пити трав’яні настоянки потрібно три тижні, потім зробити місячну перерву;
- достатньо часу для сну. Гіпотоніку потрібно відпочивати для відновлення більше, ніж здоровим людям – 9–11 годин на добу;
- харчування – має бути повноцінним і різноманітним, багатим білком і мікроелементами. Додайте в раціон продукти, насичені калієм (банани, курагу) і кальцієм (сир, кунжут). Не відмовляйтеся від солі, але тут без фанатизму, просто вживайте денну норму здорової людини, якщо немає інших протипоказань.
Здоровий спосіб життя – головна зброя гіпотоніка в боротьбі з хворобами. Але що робити, якщо стан потрібно поліпшити прямо зараз?
Кілька простих засобів швидко нормалізувати самовідчуття
Якщо напад гіпотензії наближається прямо зараз, і з’явилися передвісники непритомності (сильне запаморочення, наростаючий шум у вухах, різкий головний біль, нудота, прискорене серцебиття), діяти потрібно негайно. Якщо є можливість, сядьте, опустіть голову нижче колін. Попросіть перехожих довести вас до лавки. Якщо сісти ніде, обіпріться на найближчий стовп, дерево, стіну і нахиліться. В крайньому разі просто присядьте. Це посилить надходження крові в мозок і вбереже від втрати свідомості. Зачекайте 10–30 хвилин, а потім повільно приймайте вертикальне положення. Інакше кров знову може відлити від мозку.
Якщо на вас просто нахлинув напад слабкості або втоми, то:
- випийте кави, кофеїн – природний засіб підвищення тиску;
- з’їжте трохи солоної їжі: сиру або бутерброд з рибою;
- зробіть дихальну гімнастику.
Дуже проста вправа допоможе швидко покращити самопочуття, зняти втому. Потрібно сісти, розставити коліна і схрестити руки на потилиці. Потім зробити глибокий вдих і різко нахилитися, як можна нижче, з видихом випрямитися. Вправу повторювати три рази.