Іноді треба просто виспатися, а іноді — негайно дзвонити на швидку.
Коли потрібно телефонувати до швидкої
Терміново набирайте 103 або 112, якщо у вас раптово і різко заболіла голова і спостерігаються такі симптоми:
- свідомість сплутується, або ви відчуваєте, що ось-ось її втратите;
- біль посилюється протягом 5 хвилин;
- мова стала невиразною, розтягуються слова;
- руки і ноги слабшають, пішли судоми;
- підвищився артеріальний тиск (особливо якщо це сталося вперше);
- температура тіла піднялася вище 38,5, і це супроводжується світло- і звукобоязню, нудотою або блювотою, болем у ділянці шиї, неможливістю зігнути голову до грудей;
- посилилося серцебиття в спокої;
- з’явилася сильна задишка;
- дитина штовхається без зупинки або різко затихла;
- болить низ живота, ніби почалися перейми.
Чому у вагітних може боліти голова
Головний біль під час вагітності не завжди загрожує життю. Але лікарю про нього сказати потрібно в будь-якому разі. Якщо симптом з’явився вперше і болить не сильно, відкладіть розмову до планового візиту. У разі повторюваного головного болю або його посилення краще записатися на прийом якомога раніше. Гінеколог вирішить, що потрібно робити, або направить до іншого лікаря.
Причин головного болю дуже багато. За статистикою, у вагітних у 57% випадків він первинний, тобто не пов’язаний з іншими хворобами. Найчастіше це мігрень і головний біль напруги.
Все інше – це вторинний головний біль, який спричиняють різні патології. Зазвичай це високий тиск та інфекції. Але бувають і більш небезпечні причини.
1. Стрес і втома
Організм вагітної зазнає підвищених навантажень, адже він має працювати на двох. Якщо при цьому майбутня мама піддається стресам, сильним переживанням або мало спить, у неї з’являється головний біль напруги.
Неприємні відчуття тривають від 30 хвилин до кількох днів. Голова болить у ділянці чола, потилиці, обох скронь. Але немає відчуття, що наділи тугий обруч або каску. Біль не стає сильнішим під час нахилів, ходьби або підйому сходами, через яскраве світло або звуки.
Що робити
Головний біль напруги може минути сам: достатньо вийти на свіже повітря або поспати. Іноді допомагають приємні емоції, які відволікають від переживань.
Якщо біль повторюється 2-3 дні поспіль, потрібно звернутися до лікаря. Він підбере знеболювальні, які безпечні для дитини.
2. Прийом медикаментів
Будь-які ліки, які потрапляють у шлунок або кров, можуть спричинити головний біль навіть за дотримання правильного дозування. У вагітних таке часто відбувається через препарати від високого тиску, хвороб серця, антибіотиків, протисудомних ліків.
Читайте також: Головний біль і сон
Якщо довго пити нестероїдні протизапальні засоби від головного болю, може з’явитися зворотний ефект: коли таблетки не прибирають, а провокують симптоми.
Що робити
Якщо голова болить через кілька годин після прийому ліків, потрібно звернутися до лікаря, щоб він змінив препарат. Не можна пити нестероїдні протизапальні засоби понад 3-5 днів. Якщо вони не допомагають, потрібно сказати про це лікарю.
3. Любов до кави або відмова від неї
Головний біль під час вагітності може викликати вживання або, навпаки, відмова від кави. Кожен організм на кофеїн реагує індивідуально: напій може спровокувати як головний біль напруження, так і мігрень, а в когось філіжанка кави може купірувати напад мігрені.
Що робити
Зловживати кавою під час вагітності не варто. Але якщо ви завзята кавоманка, то і різко відмовлятися від напою краще не треба. Постарайтеся повільно скоротити кількість кави і спробувати інші напої з кофеїном, наприклад чай.
4. Інфекція з температурою
При гострих вірусних (частіше це ГРВІ) або бактеріальних (наприклад, стрептококової ангіни) інфекціях підвищується температура тіла і з’являється головний біль. Це нормальна реакція на чужорідні мікроорганізми.
Але для вагітних будь-яка інфекція небезпечна. Вона може спричинити вади плода, затримку його розвитку і навіть викидень. А в разі менінгіту, особливо лістеріозного, є загроза життю мами.
Що робити
У разі головного болю з температурою потрібно викликати лікаря. Він призначить безпечні ліки або дасть направлення в лікарню, якщо є підозра на важку інфекцію. У цьому разі потрібні сильні антибіотики, крапельниці для підтримання організму й іноді гормони.
5. Гестоз і прееклампсія
Після 20 тижнів у вагітних є ризик розвитку гестозу. Це захворювання, при якому може з’явитися один із трьох симптомів або їхнє поєднання: підвищений тиск, набряки та білок у сечі.
Без правильного лікування гестоз переходить у прееклампсію. Тиск різко піднімається, нестерпно болить голова і низ живота, малюк незвично сильно штовхається або, навпаки, раптово затихає. Прееклампсія може призвести до відшарування плаценти, пошкодження печінки та інших органів, кровотечі та навіть судом. Без термінової медичної допомоги гинуть плід і мама.
Що робити
За появи перших ознак гестозу вагітну госпіталізують, щоб підібрати лікування. Після цього вона виписується додому під нагляд свого гінеколога.
Але якщо самопочуття погіршується, лікар знову скеровує жінку в лікарню, де їй призначають ліки для зниження тиску, спеціальні крапельниці для підтримки роботи організму. Якщо поліпшення протягом доби не настає, проводять кесарів розтин.
Читайте також: Запаморочення: як визначити причину
6. Мігрень
Щоб зрозуміти мігрень у вас чи ні, варто відповісти на три запитання про ваш головний біль:
Запитання 1: чи обмежував головний біль вашу діяльність протягом дня і більше протягом останніх 3 місяців?
Запитання 2: чи буває у вас нудота або блювота під час головного болю?
Запитання 3: чи неприємні вам світло або звуки під час головного болю?
Якщо дві відповіді з трьох позитивні, то ймовірно це мігрень.
Головний біль під час мігрені дуже сильний і стає ще інтенсивнішим під час фізичної активності. Його часто провокують циклічні коливання рівня естрогенів. Зазвичай у 50-70% жінок під час вагітності перебіг мігрені без аури пом’якшується. При мігрені з аурою легше стає приблизно 40% пацієнток. Поліпшення настає після I триместру, починаючи з 12-14-го тижня вагітності. Це пов’язано з тим, що до початку II триместру рівень естрогенів підвищується в шість разів, а його коливання припиняються.
Що робити
Будь-які ліки від мігрені під час вагітності має призначати лікар. У деяких випадках використовують препарати з групи бета-блокаторів.
Дослідження показали, що часто мігрень у вагітних пов’язана з нестачею магнію. Лікар допоможе підібрати відповідний вітамінно-мінеральний комплекс і його дозування.
7. Хвороби судин мозку
У деяких вагітних через проблеми з гормонами підвищується згортання крові, а це збільшує ризик тромбозу, інсульту або крововиливу в мозкові оболонки. Ці стани дуже небезпечні: жінка може померти протягом кількох хвилин або залишитися інвалідом.
Ураження судин завжди супроводжується кількома симптомами:
- різким головним болем з одного боку;
- нудотою і блювотою;
- помутнінням зору;
- втратою свідомості;
- судомами.
Що робити
Терміново викликати швидку. Вагітну треба укласти або посадити, щоб вона не вдарилася при падінні. Давати ліки не можна! Можна тільки відкрити вікно, щоб у приміщенні стало більше повітря.
Яке лікування призначить лікар, залежить від конкретного захворювання. Це можуть бути препарати, що зменшують згортання крові та розчиняють тромби. У деяких випадках потрібна термінова операція.
8. Пухлини мозку
Дослідження показують, що прогестерон і естрогени під час вагітності можуть спровокувати або прискорити ріст новоутворень у головному мозку. Симптоми хвороби з’являються повільно, протягом кількох місяців, і залежать від розміру та розташування пухлини.
Читайте також: Мігрень: в лещатах болю
Головний біль може поступово посилюватися, потім погіршується зір, мовлення, слух, німіють кінцівки та з’являються судоми. Іноді жінці важко зберігати рівновагу.
Що робити
Якщо у вагітної часто болить голова або вона забуває, що хотіла купити в магазині і як варити улюблений борщ, плутає дорогу додому, потрібно сходити до невролога. Спочатку він призначить стандартне лікування, прості та безпечні ліки, відпочинок, повноцінний сон.
Якщо це не допоможе, симптоми не зникнуть або посиляться, знадобиться глибоке обстеження. Вагітну відправлять на МРТ головного мозку. Ця процедура безпечна для плода. Якщо діагноз підтвердиться, може знадобитися операція.
Що робити, якщо лікар не може знайти причини болю
Якщо ви пройшли обстеження, а лікар не може сказати, чому болить голова, і ставить діагноз «вегетосудинна дистонія», це привід насторожитися. Такого захворювання не існує.
Пошукайте іншого лікаря. Можливо, він використовує нові методи діагностики, які допоможуть визначити причину проблеми і підібрати лікування.
Як уникнути головного болю під час вагітності
Фахівці рекомендують наступне:
- Уникати тригерів. Наприклад, якщо ви помітили, що якісь продукти, запахи або ситуації спричиняють головний біль, постарайтеся не стикатися з ними.
- Захищатися від стресу, не переживати через дрібниці.
- Більше рухатися. Під час вагітності гуляйте щодня на свіжому повітрі та робіть спеціальні вправи для майбутніх мам.
- Правильно харчуватися. Постарайтеся їсти багато овочів і фруктів, кисломолочних продуктів, пити не менше 2,4 л рідини. Щодня в меню мають бути риба, птиця або нежирне м’ясо. А солодке, фастфуд та іншу шкідливу їжу краще не купувати.
- Дотримуватися режиму дня. Потрібно спати щонайменше 8 годин на добу і лягати не пізніше 22-23 години, щоб нормально вироблявся мелатонін.
- Навчитися розслаблятися. Освойте прості техніки медитації або дихальну гімнастику.
Наукові джерела:
Preeclampsia / Mayo Clinic, source
B. Raffaelli, E. Siebert, et al. Characteristics and diagnoses of acute headache in pregnant women — a retrospective cross‑sectional study / The Journal of Headache and Pain, source
S. Giakoumelou, N. Wheelhouse, et al. The role of infection in miscarriage / Human Reproduction Update, source
Meningitis / Mayo Clinic, source
A. G. Gurcay, I. Bozkurt, et al. Diagnosis, treatment, and management strategy of meningioma during pregnancy / Asian Journal of Neurosurgery, source
Brain tumor / Mayo Clinic, source
What can I do about headaches during pregnancy? I’d rather not take medication / Mayo Clinic, source