Причиною може бути дрібниця, а може – серйозне захворювання.
У цій статті ми говоримо про ситуації, коли справжнього піску в очах немає, але є відчуття стороннього тіла. І при цьому воно може супроводжуватися подразненням, печінням, свербінням. Подібний дискомфорт буває наслідком багатьох станів. І деякі з них вимагають негайного звернення до лікаря.
У ситуаціях, коли терміново звертатися до фахівця не потрібно, можуть допомогти зволожувальні краплі. Їхні основні компоненти – гіалуронова кислота та гліцерин. Якщо вам доводиться використовувати препарат понад чотири рази на день, то рекомендується обирати ті, які не містять консервантів. Це вказується в складі. Речовини перешкоджають росту бактерій у флаконі після відкриття, але можуть подразнювати очі.
Ви багато працюєте за комп’ютером або читаєте
Відчуття піску може з’являтися після кількох годин читання або роботи перед екраном. Основна причина – людина рідше моргає, коли зосереджує погляд на чомусь. Через це слізна рідина швидко випаровується з поверхні ока, що призводить до дискомфорту.
Крім того, синє світло екранів подразнює слизову оболонку. Виробництво слізної рідини знижується, і око омивається гірше.
Що робити
Дискомфорт швидко минає, коли людина відволікається від комп’ютера або книги. Але, якщо це не допомогло, спробуйте:
- Моргати регулярно.
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Розмістити монітор на рівні очей, бажано на відстані 50-70 см.
- Тримати книжку приблизно за 40 см від себе і під кутом 60 градусів.
- Робити регулярні перерви, переводячи погляд від екрана або книги на інші предмети.
Повітря сухе або запорошене
Нерідко причиною «піску в очах» стають чинники навколишнього середовища:
- Сухе повітря на вулиці в спеку і в опалювальних приміщеннях взимку. Що нижча вологість, то швидше випаровується слізна рідина, нова ж виробляється повільніше.
- Пил і дим у повітрі подразнюють поверхню очей, що призводить до дискомфорту.
- Сильний вітер посилює випаровування слізної рідини, особливо в холодні дні.
Що робити
- Поставити зволожувач повітря в приміщенні та підтримувати рівень вологості в діапазоні від 40 до 60%.
- Носити спеціальні захисні окуляри зі щитками при сильному вітрі.
- Використовувати краплі для зволоження і зняття подразнення.
Вам більше 50 років
Відчуття піску у літніх людей з’являється через погане змащування ока. Ось чому це відбувається:
Знижується виробництво слізної рідини. Людина рідше моргає, через що сльози випаровуються з поверхні очей швидше. Змінюється склад сліз. Що менше в сльозах білка і муцину – гелеподібного компонента, – то гірша їхня здатність зволожувати і захищати очі від сухості.
Також може розвинутися вікова макулярна дегенерація, через яку уражується сітківка – внутрішня оболонка ока. Вона дуже чутлива до світла, тому в разі пошкодження навіть звичайне денне освітлення може викликати подразнення.
Що робити
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Носити окуляри з антивідблисковим покриттям, щоб знизити чутливість очей до сонячного світла.
- Харчуватися збалансовано і вживати продукти, що містять бета-каротин, лютеїн, вітаміни С і Е, а також омегу-3, бо вони допомагають збільшити вироблення сліз.
- Відвідувати офтальмолога регулярно, щоб вчасно виявляти захворювання.
У вас менопауза або вагітність
Під час менопаузи у жінок знижується рівень гормонів естрогенів. Це призводить до зменшення вироблення слізної рідини і зміни складу сліз, що спричиняє сухість і відчуття стороннього тіла в оці.
Під час вагітності теж відбуваються гормональні зміни. Наприклад, збільшується рівень прогестерону та естрогену. Їхня взаємодія може бути порушена, а разом із цим і регуляція роботи слізних залоз. Відбувається це не так часто, проте теж є ймовірність появи дискомфорту.
Що робити
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Проконсультуватися з офтальмологом, щоб уникнути погіршення.
- Розглянути з гінекологом можливість гормонозамісної терапії під час менопаузи.
Ви курите або п’єте алкоголь
Як алкоголь, так і нікотин можуть розширювати кровоносні судини, які забезпечують кровопостачання ока. Через це змінюється кровотік у сітківці ока, що й спричиняє дискомфорт.
Що робити
- Використовувати зволожувальні очні краплі в разі дискомфорту.
- Спробувати на певний час виключити або зменшити вживання нікотину та алкоголю.
У вас ячмінь
Ячмінь – це запалення волосяного фолікула вії, яке виглядає як прищ на краю повіки. Утворюється, коли сальна залоза закупорюється і туди потрапляє інфекція. Ячмінь зазвичай минає без спеціального лікування через один-два тижні після появи.
Що робити
- Використовувати компреси – прикладати щось тепле, наприклад чайний пакетик, до повіки на 10-15 хвилин тричі на день.
- Витирати виділення блефаросалфетками з аптеки або м’яким розчином із дитячого шампуню (чайну ложку засобу додають у склянку теплої води).
- Звернутися до офтальмолога, якщо повіка протягом перших 48 годин після появи ячменю сильно болить і опухає. Можливо, почала розвиватися інфекція, яка потребує лікування.
- Відмовитися від косметики та контактних лінз на деякий час.
- Постаратися не чіпати і не терти повіку.
- Не видавлювати ячмінь.
У вас кон’юнктивіт
Кон’юнктивіт – це запалення кон’юнктиви, тобто прозорої оболонки, яка вкриває білок ока і внутрішній бік повіки. У ній знаходиться безліч дрібних кровоносних судин, що забезпечують кровопостачання ока.
У разі запалення кон’юнктиви судини розширюються. Це викликає подразнення ока і його почервоніння. А постійне запалення знижує якість і кількість слізної рідини.
Також відчуття сухості можуть спричинити засоби для лікування кон’юнктивіту, наприклад антибіотики або глюкокортикостероїди, але це трапляється рідко.
Що робити
- Дізнатися в офтальмолога, як лікувати кон’юнктивіт.
- Попросити лікаря замінити ліки, якщо терапія викликає відчутний дискомфорт.
- Використовувати зволожувальні краплі.
Ви носите контактні лінзи
Відчуття піску в очах може з’явитися через недостатній догляд за виробами або неправильне носіння. Наприклад, якщо використовувати одноденні лінзи кілька діб або не знімати їх на ніч.
Також дискомфорт може турбувати, тому що:
- З’являється додаткова поверхня, з якої слізна рідина швидше випаровується.
- Подразнюється кон’юнктива.
- Змінюється розподіл слізної рідини по оку.
Що робити
- Дотримуватися рекомендацій лікаря щодо носіння лінз і догляду за ними.
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Не торкатися брудними пальцями лінз, що знаходяться в очах.
- Проконсультуватися з фахівцем щодо заміни марки або матеріалу лінз у разі постійного дискомфорту.
У вас алергія
У такому разі може запалюватися слизова оболонка ока. Це погіршує вироблення слізної рідини і призводить до постійного відчуття піску в очах.
Що робити
- Приймати антигістамінні препарати, які не викликають сухість очей як побічний ефект.
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Уникати алергенів.
У вас блефарит
Блефарит – це запалення країв повік. Воно може з’явитися через інфекції, війкових вошей, себорейний дерматит, розацеа, забруднене повітря, використання декоративної косметики для очей, контактних лінз. Запалення супроводжується почервонінням.
Блефарит викликає відчуття піску, бо через захворювання забиваються мейбомієві та слізні залози, постійно подразнюється слизова оболонка ока. А ще моргання стає болючим і може з’явитися світлочутливість.
Що робити
- Проконсультуватися з офтальмологом і почати лікувати блефарит.
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Намагатися не дивитися на яскраве світло і не контактувати з пилом.
Ви приймаєте антигістамінні, антигіпертензивні та антидепресанти
Деякі антигістамінні препарати, наприклад дифенгідрамін, можуть викликати відчуття піску в очах. Це відбувається тому, що ліки впливають на мускаринові рецептори. Через їх блокаду знижується кількість слізної рідини.
Читайте також: Особенности профилактического и планового обследования у офтальмолога
Частина антигіпертензивних препаратів теж може викликати відчуття сухості через вплив на залози. Крім цього, вони можуть знижувати об’єм слізної рідини, оскільки загалом виводять воду з організму. Також ліки розширюють судини, що знижує загальне кровопостачання органів, включно з очима.
Деякі антидепресанти, наприклад амітриптилін або тразодон, впливають на різні рецептори, пов’язані з виробленням слізної рідини. А флуоксетин та інші інгібітори зворотного захоплення серотоніну мають антигістамінні властивості, побічний ефект яких – дискомфорт і сухість очей.
Що робити
- Вибрати антигістамінні препарати, які не спричиняють сухість слизових.
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Порадитися з лікарем про заміну ліків, якщо дискомфорт під час приймання препаратів знижує якість життя.
У вас дефіцит вітаміну А
Вітамін А допомагає підтримувати здоров’я очей. А його дефіцит може призвести до зниження вироблення слизу, погіршення роботи сітківки та ослаблення імунітету. Це, своєю чергою, може спричинити дискомфорт.
Дефіцит вітаміну А трапляється досить рідко, здебільшого в країнах, що розвиваються, де люди не отримують достатньої кількості їжі, багатої на цю речовину. Також стан може виникати через захворювання печінки або кишківника, за яких порушується всмоктування поживних речовин.
До найпомітніших симптомів відносять курячу сліпоту – проблеми із зором у темряві (здатність бачити при денному світлі не страждає). Також з’являється відчуття піску в очах, помутніння рогівки або навіть виразки на її поверхні.
Що робити
- Звернутися до офтальмолога або терапевта за появи симптомів.
- Додати в раціон продукти, багаті на вітамін А: морква, шпинат, печінка, молоко, яйця, гарбуз.
- Проконсультуватися з лікарем щодо вживання вітамінних добавок, якщо у вас діагностовано шлунково-кишкові захворювання, що заважають засвоєнню їжі, наприклад целіакія або хвороба Крона.
У вас опік ока
Цей стан називається фотокератит. Він з’являється, коли через тривале перебування на сонці без окулярів, уражується рогівка або кон’юнктива. Також опік можна отримати в солярії або подивившись на сонячні промені, відбиті від чистого снігу.
Симптоми можуть тривати від 6 до 24 годин. Що триваліший вплив ультрафіолету, то серйозніші ознаки стану: не тільки відчуття піску, а й біль, зниження зору аж до тимчасової втрати, набряклість очей і чутливість до світла.
Що робити
- Зайти в приміщення за появи симптомів.
- Зняти контактні лінзи, якщо ви носите їх.
- Не торкатися очей.
- Відпочити із закритими очима.
- Прикласти холодну тканину до закритих очей.
- Носити сонцезахисні окуляри на вулиці до зникнення симптомів.
- Використовувати зволожувальні краплі. Звернутися до лікаря, якщо дискомфорт присутній понад 48 годин.
Вам робили лазерну корекцію зору
Відчуття піску в очах – один із найчастіших побічних ефектів після лазерної корекції, який проходить самостійно.
Під час операції хірург робить тонкі розрізи на рогівці, щоб поліпшити фокусування світла на сітківці. Це може пошкодити нервові закінчення в рогівці, і до їх відновлення вироблення слізної рідини буде недостатнім.
Після операції рогівка тимчасово стає менш чутливою до впливу довкілля і недостатньо реагує, наприклад, на сильний вітер або сухість, відповідно не збільшує вироблення слізної рідини.
Що робити
- Використовувати зволожувальні краплі або гель для очей.
- Проконсультуватися з офтальмологом, якщо сухість не минає близько півроку або дискомфорт наростає.
У вас аутоімунні захворювання
До аутоімунних хвороб, що спричиняють відчуття піску в очах, належать:
- системний червоний вовчак;
- синдром Шегрена;
- системний червоний плоский лишай;
- хвороба Грейвса;
- тиреоїдит Хашимото;
- ревматоїдний артрит;
- системна склеродермія.
Читайте також: Двухнедельные вместо однодневных: выбор и особенности контактных линз
Відчуття піску в очах при цих захворюваннях пов’язане з нездатністю повністю закрити одне або обидва ока. Стан або виникає сам по собі, або може стати наслідком хірургічних процедур. Наприклад, блефаропластики.
Через неповне закриття ока рогівка піддається постійному впливу вітру, пилу та інших подразників. Це призводить до відчуття піску, а в довгостроковій перспективі – до рубців на поверхні ока і навіть втрати зору.
Що робити
- Використовувати очні краплі.
- Спробувати нічну мазь для зволоження.
- Купити спеціальні пластирі для утримання повік уночі.
- Носити вологозахисні окуляри.
- Зробити тарзорафію (часткове та повне зашивання ока).
- Імплантувати обважнювачі у верхні повіки.
- Проконсультуватися з хірургом про підтяжку обличчя.
У вас пінгвекула або птеригіум
Пінгвекула – це жовтувате утворення, що з’являється на кон’юнктиві ока. Воно схоже на плоску пляму. Найчастіше розвивається у людей 40 років і старше.
Пінгвекули можуть з’явитися після тривалого впливу сонячних променів, а також пилу і сухого повітря. Вони не потребують лікування, але можуть спричиняти дискомфорт, включно з відчуттям піску в очах.
Що робити
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Проконсультуватися з хірургом з приводу можливого видалення.
У вас птоз
Це вроджений або набутий стан, коли повіка нависає над оком. Відбувається це через порушення роботи м’яза, що піднімає верхню повіку.
Птоз буває повним, тобто таким, що повністю блокує зір, або частковим, коли повіка опускається зовсім трохи, не затуляючи зіницю.
Відчуття піску в очах може з’явитися через постійний тиск верхньої повіки на кон’юнктиву ока. Також у разі птозу слізна плівка може неправильно розподілятися по поверхні ока, що й призводить до дискомфорту.
Найчастіше птоз не потребує лікування, якщо не завдає незручностей.
Що робити
- Використовувати зволожувальні краплі, якщо дискомфорт тимчасовий.
- Порадитися з офтальмологом з приводу призначення спеціальних крапель, які діють на м’яз, що піднімає повіку.
- Зробити операцію, що підтягує м’яз, якщо погіршився зір.
У вас діабет
Відчуття піску в очах за діабету як першого, так і другого типу виникає через кілька причин. Порушення кровопостачання сальних залоз призводить до швидкого випаровування рідини. Слізні залози, зі свого боку, перестають виробляти достатню кількість водянистої частини сліз. Крім цього, через підвищений рівень глюкози в крові пошкоджуються очні нерви, що теж призводить до зниження вироблення сліз.
Що робити
- Використовувати зволожувальні краплі.
- Звернутися до терапевта, щоб зрозуміти, чи достатньо зволоження краплями, чи потрібні антибіотики, кортикостероїди або препарати, що стимулюють сльозотечу.
- Купити зволожувач повітря.
- Прикладати теплий компрес до закритих очей.
- Пити щонайменше півтора літра води на день.
- Промивати виділення з повік водою або розведеним дитячим шампунем (чайну ложку засобу додають у склянку теплої води).
- Уникати агресивних умов навколишнього середовища – диму, пилу, вітру.
Наукові джерела:
Artificial tears: How to select eye drops for dry eyes / Mayo Clinic, source
Dry eyes / Mayo Clinic, source
A V Arundel, E M Sterling, J H Biggin, and T D Sterling. Indirect health effects of relative humidity in indoor environments / Environmental health perspectives, source
Dry eyes / NHS, source
Stye / Cleveland Clinic, source
Does using baby shampoo to cleanse the eye contribute to the formation of cataracts? / American Academy of Ophthalmology, source
Takashi Kojima. Contact Lens-Associated Dry Eye Disease: Recent Advances Worldwide and in Japan / Investigative ophthalmology & visual science, source
Kierstan Boyd. What Is Vitamin A Deficiency? / American Academy of Ophthalmology, source
Photokeratitis / Cleveland Clinic, source
Pinguecula / Cleveland Clinic, source