Зазвичай, причини несерйозні. Але бувають винятки.
1. Головний біль напруги
Якщо посередині складного дня вам хочеться помасажувати віскі, що гудять пальцями, винна, швидше за все, головний біль напруги. Це найпоширеніший тип головного болю. Медики описують її так: ніби на голову одягли широкий, важкий і надто тугий обруч.
Зазвичай головний біль напруги проявляє себе ниючим, давить відчуттям в районі чола і за очима. Але може концентруватися й у сфері скронь.
Що робити
Зазвичай, щоб позбавитися головного болю напруги, досить просто відпочити. Спробуйте розслабитись, по можливості покладіть на лоб прохолодний компрес. Якщо не допомагає, прийміть безрецептурне знеболювальне на основі ібупрофену або напроксену натрію.
Якщо біль повторюється частіше двох разів на тиждень, варто проконсультуватися з лікарем для початку з терапевтом. Просто пити знеболювальні в такому разі небезпечно. По-перше, ваш організм може до них звикнути та ефективність таблеток знизиться. А по-друге, ви ризикуєте отримати ще один тип головного болю, пов’язаний з використанням ліків.
2. Мігрень
Класичний прояв мігрені – нав’язливий пульсуючий головний біль з одного боку голови. Зазвичай вона починається як тупе давить відчуття в області чола, за очима або у скроні.
Крім цього, у мігрені є інші характерні ознаки: наприклад, такий біль триває щонайменше кілька годин, супроводжується нудотою та підвищеною чутливістю до звуків та світла. Ще один із симптомів аура, тобто дивні зорові, нюхові чи звукові відчуття. Вони не обов’язково з’являються прямо перед або під час нападу болю, але якщо є, то вказують на мігрень із ймовірністю майже 100%.
Читайте також: Нурофен — экспресс-решение проблемы головной боли
Проте точний діагноз може поставити лише лікар-невролог.
Що робити
Якщо підозрюєте у себе мігрень, якнайшвидше, при першому ж натяку на наближення нападу, прийміть безрецептурне знеболювальне – наприклад, таблетки на основі парацетамолу або ібупрофену.
Не варто приймати таблетки на основі ацетилсаліцилової кислоти, у них низький потенціал знеболювання та багато побічних ефектів.
І обов’язково зверніться до терапевта чи невролога. Навіть якщо був лише один напад.
3. Скроневий артеріїт
Цей біль схожий на мігрень: він відчувається як пекуча пульсація — найчастіше у скроні на одному боці голови. Проте скроневий артеріїт — стан значно небезпечніший.
Він викликаний запаленням і набряком скроневих артерій, якими кров доставляється до очей, зоровим нервам і мозку. Через набряк кровоносна судина звужується і у важких випадках може зовсім заблокувати потік крові. Залежно від того, який орган мала заблокована артерія, це може призвести до втрати зору або інсульту.
Важливо додати, що скроневий артеріїт вражає майже винятково людей похилого віку. UpToDate навіть пропонує до 50 років взагалі не підозрювати цю хворобу
Що робити
Придивіться до симптомів. Скроневий артеріїт проявляє себе не тільки затяжним болем в одному з скронь, але й іншими ознаками:
- відчутний біль при дотику до шкіри на потерпілому скроні;
- помітна зміна температури тіла;
- слабкість;
- порушення зору;
- болючість при жуванні.
При підозрі на скроневий артеріїт якнайшвидше зверніться до терапевта. Якщо лікар припустить той самий діагноз, вам знадобиться здати аналізи крові. Після підтвердження діагнозу лікар призначить ліки. Але варто відзначити, що скроневий артеріїт вражає майже виключно людей похилого віку. База медичних рекомендацій UpToDate пропонує взагалі підозрювати цю хворобу до 50 років.
Читайте також: Чому на спеці розколюється голова і як полегшити біль
4. Цервікогенний головний біль
Цервікогенний головний біль — це біль, який виникає через різні пошкодження хребта або м’які тканини в ділянці шиї. Її причиною може стати артрит хребців, затискання нерва, проблеми з міжхребцевими дисками, надто напружені м’язи.
Цей тип болю нерідко виникає після травм або у людей, які багато часу проводять сидячи і не стежать за поставою.
Розпізнати цервікогенний біль можна за такими симптомами:
- вона виникає в районі шиї і поширюється через скроню (зазвичай з одного боку) до чола та очей;
- при цьому може виникати відчуття шиї, що затекла;
- біль нерідко поширюється вздовж плеча та руки на тій же стороні;
- іноді в оці на ураженому боці тимчасово знижується зір.
Що робити
Якщо ви підозрюєте у себе цервікогенний головний біль, варто проконсультуватися з терапевтом. Важливо виключити небезпечніші діагнози — той самий скроневий артеріїт.
Лікар розпитає вас про симптоми, проведе огляд та призначить лікування. Зазвичай воно є комбінацією з прийому безрецептурних знеболювальних (хоча в деяких випадках можуть знадобитися ін’єкції для блокади нерва), масажу та фізіотерапії – вправ для відновлення м’язів шиї.
Врахуйте, що проводити масаж та підбирати вправи має лише фахівець. У жодному разі не займайтеся цим самостійно: є ризик помилитися і напружити шию не в тих місцях, а це зробить біль стійкішим і сильнішим.
5. Дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба
Скронево-нижньощелепний суглоб — один із найскладніших у людському організмі. Він відповідає за рухи нижньою щелепою вперед, назад, праворуч і ліворуч. Будь-яке порушення в цій складній системі з жувальних м’язів, зв’язок, кісток призводить до того, що рухи щелепою дещо порушуються.
Ось найпоширеніші ознаки дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба:
- біль у скронях;
- хворобливі відчуття в будь-якій ділянці, пов’язаній з жуванням, — наприклад, щелепи або шиї;
- клацання, хрускіт, інші сторонні звуки при рухах щелепи;
- складнощі з тим, щоб повністю відкрити рот.
Що робити
На щастя, найчастіше дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба безпечні і проходять самі собою.
Щоб зменшити неприємні відчуття під час гострої фази, експерти британської Національної служби охорони здоров’я рекомендують:
- постарайтеся не стискати зуби та розслабити м’язи щелепи;
- прикладайте до щелепи холодні або теплі компреси – залежно від того, яка температура зменшує біль;
- при необхідності прийміть безрецептурне знеболювальне, наприклад, на основі парацетамолу або ібупрофену;
- їжте тільки м’яку їжу, яка не вимагає зусиль при пережовуванні: перетерті супи, омлети, макарони;
- якщо відчуваєте, що зводить саме щелепні м’язи, спробуйте зробити м’який масаж.
Якщо біль не минає кілька днів поспіль або настільки сильний, що заважає вам спати, їсти і працювати, зверніться до терапевта. Лікар підбере для вас ефективніші знеболювальні і при необхідності направить до профільних фахівців — стоматолога, невролога або психотерапевта.
Наукові джерела:
Tension Headache / MedlinePlus, source
Tension‑Type Headache / American Migraine Foundation, source
Migraine. Treatment / NHS, source
What’s that constant headache pain in the temples? / Harvard Health Publishing, source
Diagnosis of giant cell arteritis / UpToDate, source
What Is Cervicogenic Headache? / Spine Health, source
Temporomandibular disorder (TMD) / NHS, source