Все про захворювання, його ознаки та варіанти терапії.
Що таке лихоманка Західного Нілу
Лихоманка Західного Нілу (ЛЗН) – це захворювання із групи флавівірусів, яке найчастіше передається людині через укус інфікованого комара. Зазвичай спалахи ЛЗН відбуваються в теплу пору року, коли комахи особливо активні: з початку літа до осені.
Як передається лихоманка Західного Нілу
Можливих шляхів передачі вірусу є кілька. Серед них:
- Укус комара. Основним переносником вірусу Західного Нілу вважаються комари виду Culex. Вони заражаються, харчуючись кров’ю інфікованих птахів, та передають вірус людям при укусі.
- Трансфузія крові. У поодиноких випадках можливе зараження під час переливання крові або трансплантації органів від інфікованої людини. Це може статися, якщо донору не зробили всі необхідні аналізи перед здаванням біоматеріалу.
- Передача від матері до плоду. Можлива передача вірусу від інфікованої вагітної жінки до плода, а також під час пологів та годування груддю, але такі випадки дуже рідкісні.
При побутовому контакті із зараженою людиною вірус підчепити не можна. Це означає, що якщо ви їдете в одному автобусі з тим, хто хворіє на лихоманку Західного Нілу, то інфікування не відбудеться. Також вчені не реєстрували жодного випадку передачі захворювання від пацієнта до лікаря за дотримання всіх заходів безпеки.
Як виникає та розвивається лихоманка Західного Нілу
Після укусу інфікованого комара вірус проникає в організм людини та починає розмножуватися. Він поширюється з кров’ю і може вражати різні органи та системи, насамперед центральну нервову.
Потрапивши в ЦНС, вірус викликає запалення та подальшу втрату нейронів у сірій речовині спинного мозку та його стовбура.
Які види лихоманки Західного Нілу існують
Залежно від того, як протікає хвороба, пропасницю Західного Нілу можна розділити:
- На легку форму, за якої хвороба проходить самостійно за кілька днів або тижнів і не призводить до ускладнень.
- Тяжку форму, яка виникає менш ніж у 1% заражених. При тяжкому перебігу вірус вражає мозок та нервову систему. Таке найчастіше трапляється з людьми старше 50 років або з тими, хто має ослаблений імунітет.
Читайте також: Герпес: що це за хвороба
Які симптоми лихоманки Західного Нілу
У 80% випадків інфікування вірусом Західного Нілу протікає безсимптомно. Коли ознаки хвороби виникають, можуть включати:
- лихоманку або жар, яка починається різко та швидко;
- біль у голові чи очах;
- загальне нездужання;
- біль у спині;
- втрату апетиту;
- біль та скутість у м’язах;
- запалення горла;
- нудоту та блювання;
- біль у животі чи діарею;
- свербіж і висип, схожий на кір, — підняті почервонілі плями, часто на грудях, спині та руках;
- порушення чутливості шкіри;
- збільшення лімфовузлів по всьому тілу.
У деяких людей з ЛЗН з’являються симптоми, пов’язані з очима: запалення та крововилив у сітківці, запалення склоподібного тіла.
У поодиноких випадках важкого перебігу захворювання, коли вірус вражає головний та спинний мозок, можуть виникати головний біль та лихоманка, а також дезорієнтація, судоми, м’язова слабкість, кома та параліч. Ці симптоми можуть тривати кілька тижнів і перетекти у тривалі неврологічні порушення.
Як діагностують лихоманку Західного Нілу
Для діагностики лихоманки Західного Нілу лікар спочатку проводить огляд та опитує пацієнта. Це дозволяє виявити ознаки хвороби, і навіть можливу історію зараження. Лікар питатиме, чи відвідувала людина райони з високою активністю вірусу, чи мала контакт із комарами, чи робила переливання крові.
Якщо є підозра на інфекцію, особливо у важких випадках, пацієнт має здати кров на аналіз. Лаборанти намагаються виявити у зразку антитіла – білки, які утворюються в організмі для боротьби з вірусом Західного Нілу.
Читайте також: Симптоми ВІЛ і СНІД
Важливо, що у перший тиждень хвороби аналіз крові може показати антитіла. Тоді, щоб підтвердити діагноз, буде потрібно повторний тест, але вже на більш пізній стадії.
Якщо є підозра, що вірус торкнувся мозок, лікар запропонує здати на дослідження спинномозкову рідину.
У деяких випадках пацієнту можуть запропонувати пройти додаткові тести, щоб виявити інші можливі інфекції, які спричиняють ті ж симптоми, що й вірус Західного Нілу.
У чому полягає лікування лихоманки Західного Нілу
Специфічного противірусного лікування від ЛЗН немає. Зазвичай, хвороба проходить сама по собі і втручання лікарів не вимагає. Людям, у яких виникла лихоманка Західного Нілу, клінічні рекомендації пропонують зосередитись на усуненні симптомів.
Наприклад, від головного болю лікар може призначити знеболювальні препарати. При блюванні можна використовувати ліки, які блокують рецептори, що викликають почуття нудоти, а також намагатися підтримувати водно-сольовий баланс за допомогою розчинів для регідратації та рясного пиття.
У важких випадках пацієнтам потрібна госпіталізація для отримання підтримуючої терапії. У лікарні людині робитимуть крапельниці та даватимуть знеболювальні засоби. Якщо знадобиться, його доглядатиме медсестра.
Які ускладнення може спричинити лихоманка Західного Нілу
При тяжкому перебігу захворювання можуть виникати ускладнення:
- Менінгіт – запалення оболонок мозку, яке супроводжується лихоманкою, головним болем, світлобоязню та жорсткістю шиї. Найчастіше зустрічається у дітей.
- Енцефаліт – запалення головного мозку з різноманітним перебігом – від легкої сплутаності свідомості до коми та смерті. Симптоми включають тремор, швидке скорочення або жорсткість м’язів, порушення рівноваги та координації, уповільнення рухів та зниження здатності швидко змінювати положення тіла. Найчастіше зустрічається у людей похилого віку.
- Гострий млявий параліч. Так називають асиметричну слабкість кінцівок, що швидко розвивається, яка виникає протягом перших 48 годин після зараження вірусом. Можливі параліч рук та ніг, а також дихальна недостатність.
Читайте також: Найнебезпечніші тропічні хвороби
Коли йти до лікаря
Насторожитися та проконсультуватися з лікарем варто, якщо після візиту до області, де оголошено підвищений рівень ризику зараження, у вас виникають будь-які симптоми ЛЗН.
Коли викликати швидку допомогу
Телефонуйте за номером 103 або 112, якщо у вас чи у когось із близьких є якісь із ознак тяжкого перебігу лихоманки Західного Нілу: головний біль, лихоманка, відчуття дезорієнтації, судоми, м’язова слабкість.
У чому полягає профілактика лихоманки Західного Нілу
Зазвичай найефективнішим способом захиститися від хвороби, спричиненої вірусом, вважається вакцинація. Але щеплення для запобігання лихоманці Західного Нілу немає. Проте знизити ризик зараження можна, якщо уникати комариних укусів.
Щоб захиститися від кровососів, можна використовувати репеленти від комах, які містять ДЕТА, пікардин, олію лимонного евкаліпту. Також варто одягати одяг із довгими рукавами та брючинами, щоб комар не зміг знайти місце для укусу.
Особливо ретельно захищатися від можливих укусів комарів важливо під час максимальної активності комах: на світанку та в сутінках.
Якщо ви живете в регіоні, де поширена лихоманка Західного Нілу, можна обробити свій будинок та ділянку навколо нього спеціальними хімікатами для скорочення кількості комарів, а також осушити на території всі ділянки зі стоячою водою: відра, напувалки для птахів, жолоби, басейни для купання, миски для домашніх тварин.
У будинку чи квартирі потрібно встановити сітки від комарів на вікна чи двері.
Наукові джерела:
West Nile virus / WHO, source
About West Nile / CDC, source
Michael B. Clark. West Nile Virus / National Library of Medicine, source
Patient education: West Nile virus infection (Beyond the Basics) / UpToDate, source
West Nile: Symptoms, Diagnosis, & Treatment / CDC, source