
Якщо за радянських часів такого поняття не існувало, то зараз кожен розуміє, в чому відмінність приватної медицини від державної.
Там швидше, там і фахівці покруче, тому що оплата праці зовсім інша.
Так, в міській поліклініці тепер красиво, сучасно, немає атавізмів у вигляді віконця «Реєстрація» або «прикріплень». До лікаря можна записатися через портал «держпослуги» прямо з телефону, на обслуговування оформитися не за місцем прописки, а на вході вас зустрінуть добрі помічниці в халатах пастельних тонів. Всередині — є телевізори і навіть кулери. Але суть залишилася незмінною. Вашу медкарту можуть втратити (це поняття ще існує!). Фахівці працюють ті ж, що і в старій добрій поліклініці. З величезним навантаженням вони не справляються. У лікаря є відрізок часу, за який він повинен і прийняти, і оформити, і вилікувати. Велику частину часу фахівець заносить дані в комп’ютер, а не допомагає — інакше не вкластися в «норматив». Так що зовні начебто і нічого, але всередині — одні терапевти і хірурги загального профілю. Вузькоспеціалізованих фахівців практично не залишилося.
Що ж робити?
Чекати. І сподіватися на резервні можливості організму. Але якщо біль нестерпний і є підозра на серйозну недугу — або діагноз вже відомий, а прописані захеканим дільничним терапевтом таблетки допомогли тільки звільнити гаманець — пора подумати про приватну медицину.
Вивчіть кадровий склад і набір послуг
У кожної, поважаючої себе клініки, наприклад в приватній клініці «Медична допомога» є офіційний сайт. Заходимо — відкриваємо розділ «Лікарі», дивимося на кадровий склад. Є винятки, але бажано, щоб вас лікували фахівці рівня не нижче, ніж кандидат медичних наук. Також важливо подивитися досвід роботи за напрямком. Вік? Не завжди показник ефективності. Ступені і звання значимі, але набагато важливіше підготовка лікаря, його досвід і висока кваліфікація. У приватних центрах кожен фахівець проходить систему жорсткого відбору. Шарлатанів не беруть — це репутація клініки і гроші.
Важливо: Якщо ви зайшли на сайт і побачили купу незнайомих слів в розділах — адгезивні мостоподібні протези, нейром’язова електростимуляція, денситометрія, кінезіотейпінг — не лякайтеся! Лікарі не вирішили повипендріваться. Просто в цій клініці є обладнання, що дозволяють справлятися зі складними завданнями.
Шукайте вузьку спеціалізацію
Багатопрофільних центрів все більше. І найчастіше вони дублюють роботу поліклінік. Але якщо діагноз на руках, краще йти до профільного фахівця в вузькоспеціалізовану клініку. Чому? Причин маса: наявність спеціального обладнання, безліч лікарів, які знаються на специфіці хвороби, серйозна діагностична база, людське ставлення, ризик отримати «помилкове лікування» набагато менше. Кожна з таких клінік бореться за пацієнта і змушена дотримуватися масу правил ринку, які не хвилюють бюджетні підприємства.
Ми живемо в суспільстві, де працюють соціальні закони. Якщо болить — треба йти в велику клініку, там допоможуть, там більше народу. Але це не завжди так. В ідеалі клініка повинна займатися одним напрямком, але комплексно. Тоді це буде вдумливе і ефективне лікування. Чому, наприклад, онкодиспансери існують окремо. Тому що підхід повинен бути штучний, чи не конвеєрний, кожен лікар відповідає за свою ділянку організму. І знає, як розібратися в «важкому» пацієнта.