Протрузія диска (яка також називається випинанням диска) є поширеною травмою спини, яка вражає міжхребцеві диски в хребті. Міжхребцеві диски відокремлюють хребці та забезпечують амортизацію, підтримку, рух і амортизацію хребта. Вони складаються з міцного зовнішнього кільця, яке охоплює м’яке желеподібне ядро.
У здоровому диску матеріал ядра знаходиться в центрі. Коли ядро тисне на зовнішнє кільце, хребетний диск починає випинатися в хребті — опуклість може виникати навколо частини або всієї окружності диска.
Деякі випадки протрузії диска навіть непомітні та не викликають болю чи симптомів, тоді як інші випадки викликають біль у спині чи шиї. Якщо опуклий диск дратує або тисне на нерв у хребетному каналі, можуть розвинутися такі симптоми, як біль, слабкість і оніміння.
Випинання міжхребцевого диска може прогресувати до грижі міжхребцевого диска, яка виникає, коли матеріал ядра проривається через зовнішнє кільце та поширюється в хребетний канал.
Що є причиною протрузії диска?
Випинання міжхребцевого диска є поширеною травмою спини, яка може виникати з кількох причин. Більшість проблем виникає внаслідок одного або кількох із наведених нижче факторів.
- Зношеність. Найпоширенішою причиною протрузії диска є зношування з часом. З віком диски хребта стають сухішими, менш гнучкими, стиснутими та більш схильними до розривів і травм. Підтримуючі зв’язки починають розслаблятися та слабшати, в результаті чого диск випинається назовні, оскільки матеріал ядра тисне на зовнішнє кільце. Коли диски хребта починають дегенерувати, навіть невеликий рух, як-от нахил, поворот, чхання або підняття предмета, може призвести до протрузії диска.
- Рухи, що повторюються. Виконання повторюваних рухів піднімання, скручування або згинання — особливо якщо ви працюєте на фізично важкій роботі, наприклад, на будівництві чи столярі — з часом зношує диски. Оскільки міцне зовнішнє кільце слабшає і стає менш здатним поглинати удари, матеріал ядра тисне на зовнішнє кільце.
- Травматичне ушкодження. Іноді одна травма створює занадто велике навантаження та тиск на диск і спричиняє його ослаблення та випинання. Ці типи травм можуть включати використання м’язів спини для підйому дійсно важкого предмета, підйом і поворот одночасно, невдале падіння або сильну автомобільну аварію.
Факторами ризику розвитку опуклого міжхребцевого диска є вік, ожиріння, куріння, фізично важка робота, сидячий спосіб життя, неправильна постава та генетична схильність.
Варіанти лікування протрузії
У багатьох випадках можна вилікувати протрузію нехірургічним способом, який успішно справляється з болем і симптомами опуклого диска. Для повного загоєння виступаючого диска може знадобитися кілька тижнів або місяців, але раннє лікування може запобігти розриву диска в майбутньому.
Варіанти консервативного лікування включають:
- Відпочинок. Намагайтеся уникати діяльності, яка створює навантаження на хребет або посилює біль у спині. Це не означає, що ви повинні повністю дотримуватися постільного режиму — перебування в ліжку може призвести до посилення болю, скутості та слабкості. Залишайтеся активними, змінюючи дії, які створюють великий тиск на вашу спину.
- Протизапальні препарати. НПЗП, що продаються без рецепта, можуть допомогти полегшити легкий біль у спині та ногах. Якщо ліків, що продаються без рецепта, недостатньо, лікар може призначити більш сильні протизапальні засоби або ін’єкцію кортизону.
- Лікувальна фізкультура. Фізична терапія може допомогти вам зміцнити м’язи кора, попереку та ніг, які підтримують хребет. Покращення сили та гнучкості допоможе запобігти травмам у майбутньому.
Незважаючи на те, що випинання диска рідко потребує хірургічного втручання, деякі стани все таки потребують. Якщо ваш стан вимагає операції на хребті, поговоріть зі своїм лікарем, щоб дізнатися, чи є можливість мініінвазивного підходу.
Ви можете допомогти запобігти травмам дисків хребта, підтримуючи належну вагу, регулярно займаючись фізичними вправами, кинувши палити та практикуючи правильну поставу та положення тіла.