Люди з нормальним індексом маси в організмі може накопичуватися надлишок білого жиру.
Зовні такі люди не виглядають повними, проте обсяг талії перевищує норму. Вчені називають це прихованим ожирінням.
Індекс маси тіла (ІМТ) — один із основних параметрів здоров’я людини, що показує, наскільки вага відповідає зростанню. Чим більша кількість, тим вищий ризик захворювань, пов’язаних з надмірною вагою. За допомогою цього показника визначають обсяг жирової тканини в організмі, нормою вважається ІМТ у межах 18,5-25 пунктів.
У 2019 році американські вчені назвали ІМТ ненадійним показником та запропонували перевизначити саме поняття ожиріння. Протягом двох десятиліть спостерігали за більш ніж 150 тисячами жінок віком від 50 до 79 років і звернули увагу, що багато учасниць дослідження з нормальним індексом маси тіла потрапляли до категорії здорових, хоча кількість жирової тканини в їхньому організмі говорила про зворотне. Крім того, у цих жінок найчастіше відзначалися проблеми з метаболізмом, діабет, рак кишківника та інші так звані хвороби зайвої ваги.
Найбільші запаси білої жирової тканини у худих на вигляд учасниць концентрувалися в області живота (обсяг талії більше 89 сантиметрів) і грудей, а в інших частинах тіла її практично не спостерігалося. Смертність серед власниць такої фігури, незважаючи на нормальні значення ІМТ, була на 30 відсотків вищою, ніж у групі здоровіших ровесниць. А шанси захворіти на рак, перенести інфаркт та інсульт збільшувалися на 20-25 відсотків.
А ось випробувані з підвищеним індексом маси тіла, але без скупчення жирових тканин у центральних частинах тіла, навпаки, вмирали рідше (різниця у статистиці — десять відсотків), внутрішні органи у них працювали краще, не так часто виникали пухлини злоякісні.
За оцінками вчених з Університету Флориди (США), приховане ожиріння – саме так охрестили явище фахівці – характерне для кожного п’ятого дорослого американця віком від 20 років із нормальним ІМТ. Приблизно третина струнких людей після сорока п’яти перебувають у переддіабетичному стані, який протягом кількох років може розвинутись у діабет другого типу та інші проблеми зі здоров’ям.
У таких латентних товстунів від 25 до 35 відсотків ваги припадає на жирові тканини і може розвинутись метаболічний синдром з різкими перепадами кров’яного тиску, підвищеним рівнем цукру в крові та аномальною кількістю холестерину в організмі.
На думку авторів роботи, у всьому винен малорухливий спосіб життя та сидяча робота. З тисячі добровольців ознаки прихованого ожиріння виявляли в тих, хто мало займався спортом. Як правило, вміст глюкози в крові у них був на рівні 5,7 і вище, що вже вважається переддіабетом.
Співробітники Університету Юти припускають, що стрункі опинилися в групі ризику через особливості організму. При переїданні утворюється надлишок жирних кислот, що запасаються у вигляді тригліцеридів або використовуються для одержання енергії. Однак у деяких ці кислоти перетворюються на цераміди – ліпідні молекули. Нагромаджуючись у тканинах, вони можуть впливати на реакцію тіла на інсулін та уповільнювати процес спалювання калорій.
Дослідники додавали цераміди в людські та мишачі жирові клітини і ті ставали несприйнятливими до інсуліну. Коли ж вчені видалили у гризунів ген, який перетворює насичені жири на цераміди, результат виявився зворотним: клітини краще реагували на інсулін.
The post Вчені попередили про небезпеку прихованого ожиріння first appeared on Woman-24 — жіночий онлайн-портал.